rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
Archiwum newsów - wrzesień 2016

Wróćmy zatem do czasów przedrozbiorowych, aby przypomnieć jakie terytoria wchodziły w skład Kresów przed 1772 rokiem, kiedy nastąpił pierwszy rozbiór Polski. Zaczynając od granicy z Estonią były to: woj. parnawskie z miastami Parnawa i Felin oraz woj. dorpackie ze stolicą Dorpat (po estońsku: Tartu). Natomiast najdalej na północ wysuniętą miejscowością Rzeczpospolitej było Lajs (po estońsku Laiuse). Źródła historyczne opisują, że to król Stefan Batory nadał niegrodowe starostwo lajskie dzielnemu Andrzejowi Orzechowskiemu za odwagę okazaną podczas oswabadzania Inflant. Niezwykle ciekawym regionem była Żmudź, która nie stanowiła w Rzeczypospolitej województwa, lecz księstwo nad którym nie miał władzy żaden wojewoda, lecz obieralny starosta.

Z Carstwem Rosyjskim graniczyły województwa: wendeńskie z miastami Wenden/Kieś, Kryżbork, Dyneburg, Marienhaus, połockie z miastami Połock, Czaśniki, Lepel, Czereja, witebskie z miastami Witebsk, Orsza, Weliż, smoleńskie z miastami Smoleńsk, Sierpiejsk, Dorohobuż, Krasne, Biała, czernihowskie z miastami Czernihów, Nowogród Siewierski, Glochów, Sośnica, Baturyn. Czernichowszczyzna była częścią księstwa siewierskiego sięgającego aż pod Moskwę i Homel. Najbardziej malowniczą miejscowością tego regionu jest Nowogród Siewierski. Województwo czernihowskie utworzono w 1634roku po zawarciu pokoju w Polanowie. Miasto Czernihów jest znane z historii również z tego, że przez kilka lat mieszkał tutaj słynny pisarz Józef Conrad Korzeniowski.

Najdalej na wschód wysuniętymi rubieżami Rzeczpospolitej były Księstwa Wierchowskie. Znajdowały się one nad rzekami Oką i Ugrą.

Za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka najkrótsza odległość między granicą Rzeczpospolitej a Moskwą wynosiła zaledwie 150 km!

Z kolei z Chanatem Krymskim graniczyło największe polskie województwo kijowskie z miastami Kijów, Żytomierz, Połtawa, Lebiedyn, Czarnobyl, Brahin, Czerkasy, Kaniów i Berdyczów. Kijów jako pierwszy zdobył król Polski Bolesław Chrobry w 1018 roku i osadził tam na tronie ruskim swojego zięcia Świętopełka. W 1019 roku Bolesław I Wielki ( znany nam jako Chrobry) przyłączył na powrót do Polski utracone w 981r przez Mieszka I - Grody Czerwieńskie. W 1362 roku Kijowszczyzna przeszła pod władzę Litwy, natomiast na mocy Unii Lubelskiej znalazła się ponownie w granicach Polski. Nieopodal Kijowa w Białej Cerkwi znajduje się nadal park Aleksandry Branickiej, który aktualnie nosi nazwę ; „ Park Dendrologiczny Narodowej Akademii Nauk Ukrainy". W tym samym historycznie polskim województwie znajduje się słynny Berdyczów ze wspaniałym klasztorem Karmelitów Bosych i przepięknym kościołem św. Barbary. Do wielowiekowej już tradycji języka polskiego przeszło dowcipne powiedzonko: „Pisz Pan na Berdyczów", co dla niewtajemniczonych oznacza pisanie do.....nikąd, lub po prostu:...."Możesz Pan sobie pisać gdzie tylko chcesz, byle tylko nie na mój prawdziwy adres"!

W wyniku szeregu toczonych wojen w 1654 roku dokonano podziału tego regionu: Żytomierszczyzna pozostała w granicach Rzeczypospolitej, natomiast obszary na wschód od Dniepru zagarnęła Rosja. Kijów oderwano od Polski dopiero w 1686 roku, natomiast dostał się pod okupację Moskali w 1701 roku. Pomijanym przez szereg historyków jest fakt, że po 1701 roku nadal w Polsce istniało województwo kijowskie mimo że w granicach Rzeczypospolitej nie było już Kijowa! Stolicą woj. kijowskiego stał się już od 1668 roku Żytomierz, który po dzień dzisiejszy jest jednym z najliczniejszych skupisk Polaków! W Żytomierzu urodził się m.in. zasłużony dla historii Polski generał Jarosław Dąbrowski. W Żytomierzu spędzili bardzo znaczący okres swojego życia: poeta Juliusz Słowacki, powieściopisarz Józef Ignacy Kraszewski, a także kompozytor Ignacy Jan Paderewski.

Z Turcją graniczyło województwo bracławskie, w którym mieściły się takie miasta jak Bracław, Jampol, Winnica, Humań, Sawrań. Winnica, która jest obecnie 400 000 miastem na Ukrainie, była przez szereg wieków stolicą województwa bracławskiego. Zawdzięcza ona swą nazwę słowu "wiano", które na mocy wielkiego księcia Olgierda zostało darowane rodowi Kuriatowiczów w 1363 roku. Stanowiła przez wiele stuleci ważne centrum handlowe na szlaku kołomyjskim prowadzącym z Podkarpacia do Kijowa. Ukraińcy zagarnęli historycznie polski Kościół Marii Panny Anielskiej w Winnicy i przekształcili tę świątynię na sobór prawosławny, natomiast Pałac Grocholskich najpierw zdemolowano, a potem urządzono tam szpital. Perełką woj. bracławskiego była miejscowość Humań, gdzie do dziś zachowała się słynna Zofiówka Potockich z malowniczą wysepką Cirką i pięknym wodospadem. Zarówno w PRL jak również po 1989 roku w III Rzeczpospolitej bardzo pomijanym tematem jest rzeź w Humaniu dokonana w 1768 roku przez Kozaków i Hajdamaków pod dowództwem setnika Ivana Gonty. Polacy schronili się wtedy w kościołach i w ratuszu, natomiast Żydzi w synagodze. Ivan Gonta rozpoczął rzeź od wymordowania 3.000 Żydów zebranych w synagodze, którym przed śmiercią obcinano ręce i uszy. Następnie mordowano polskich księży katolickich i szlachtę. W sumie ruskie chłopstwo hajdamaków i Kozacy wymordowali wtedy w Humaniu 6000 Żydów i 14000 Polaków! Bezczeszczeniem zwłok wsławił się ataman Żeleźniak, który po zdobyciu miasta powiesił na kościelnej wieży Polaka, Żyda i ...psa wrzeszcząc:„Lach, Żyd i sobaka, wse wira odnaka", co oznacza: „Lach, Żyd i pies - bo ich wiara jednakowa". Całkiem współcześnie, przy udziale i ...błogosławieństwie biskupa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej wzniesiono w Chrystówce pomnik wdzięczności dla Ivana Gonty dla upamiętnienia wymordowania tysięcy Polaków i Żydów w Humaniu w 1768 roku. W 2009 roku w telewizji ukraińskiej wyświetlono film pt.: „Historia ziem ukraińskich" , w którym jedna z finałowych scen przedstawia atamana Żeleżniaka, który wesoło popijając piwo wiesza na wieży kościelnej Polaka, Żyda i psa, wrzeszcząc do kamery: „Lach, Żyd i sobaka, wse wira odnaka". Oburzać musi fakt, że ani Ambasada Polski na Ukranie, ani żaden polski dyplomata, nie zaprotestowali wtedy oficjalnie przeciw tym antypolskim i antysemickim wybrykom rządowej telewizji Ukrainy! Hajdamaków w swojej nazwie sławi także całkiem współczesny ukraiński zespół Haydamaky!

Ciąg dalszy nastąpi

Rajmund Pollak
2016-09-19 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)


W dniu 8 września ok. godz. 18.45 przybyłem na spotkanie z posłem Borysem Budką zapowiedziane pod hasłem: „Czy Polska jest jeszcze państwem prawa" w hali widowiskowo-sportowej Pod Dębowcem w Bielsku-Białej.
Posłanka PO Mirosława Nykiel tak zachęcała do udziału w tej imprezie:
- "Jestem przekonana, że powszechna aktywność obywatelska daje najlepsze gwarancje poszanowania zasad demokracji i wolności w naszym kraju. Chcemy, by Kluby Obywatelskie stały się centrum lokalnej aktywności społecznej, miejscem otwartej debaty i poszukiwania rozwiązań zarówno dla lokalnych wspólnot, jak i dla całego kraju."
Z uwagi na fakt, że przeszedłem tuż przed końcem przemówienia posła PO, to podniosłem grzecznie rękę i... zostałem dopuszczony do głosu przez samego byłego ministra sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz.


Ledwie zdążyłem się przedstawić, a już okazało się, że wbrew zapewnieniom Pani poseł Nykiel debata ta wcale nie jest taka otwarta, bo zostałem zwyzywany przez klakierów PO.


Gdy opowiedziałem o pozbawieniu ponad 25 tysięcy byłych pracowników FSM praw do akcji sprywatyzowanego przedsiębiorstwa i pokazałem moją książkę pt.: „Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" to w sali aż zawrzało od wrogich okrzyków i zniewag w moją stronę.


Zebrani na sali uznali najwidoczniej, że demokracja jest wtedy, gdy ktoś chwali PO, a aktywność obywatelska polega na tym tylko jak się zadaje pytania miłe dla dawnych dygnitarzy Ewy Kopacz i Donalda Tuska.


Pan poseł Borys Budka stwierdził, że nic nie wie o nieprawidłowościach prywatyzacyjnych FSM i poprosił mnie abym mu pożyczył moją książkę.


Chciałem mu przeczytać haniebną klauzulę o „uchyleniu immunitetu władz wyższych", podpisaną w umowie definitywnej z Fiatem przez założyciela Platformy Obywatelskiej Andrzeja Olechowskiego, ale były minister sprawiedliwości stwierdził, że: „woli sam czytać, aniżeli żeby jemu czytano".


Gdy przekazałem panu posłowi Budce egzemplarz "Polaków wyklętych z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji", to najpierw stwierdził, że mi go odda po przeczytaniu, ale niebawem wystąpił z innym pomysłem.
Na moje pytanie: dlaczego jako minister sprawiedliwości nie ścigał takich ludzi jak Janusz Lewandowski, który podpisał tzw. list intencyjny ( Memorandum of Understanding"), który przesądził o drodze przekształceń FSM, bo zamiast ogłosić światowy przetarg, to ówczesny minister przekształceń własnościowych zwrócił się tylko do jednej włoskiej firmy FIAT?
Oraz na pytanie: dlaczego nie ścigał byłego ministra Andrzeja Olechowskiego z tytułu współodpowiedzialności za zaniżenie rzeczywistej wartości FSM w momencie przekształceń własnościowych, poseł Borys Budka odpowiedział, że :
..."jako minister sprawiedliwości nikogo nie ścigałem, ale przekażę Zbigniewowi Ziobro pana książkę"!!!
Z uwagi na fakt, że były minister sprawiedliwości bardzo krytykował na spotkaniu obecne połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości z funkcją prokuratora generalnego, to zadałem następne pytanie:
„Komu było potrzebne istnienie takiego ministerstwa sprawiedliwości, gdy sprawiedliwości nie ma?
Na to pytanie Pan poseł Budka nie potrafił już odpowiedzieć.
Usiadłem na prośbę pani Poseł Nykiel, ale gdy były minister sprawiedliwości po jednym z klakierskich pytań zaczął opowiadać o obłudzie obecnej władzy, to ja stwierdziłem głośno: że podczas ośmioletnich rządów PO to dopiero była obłuda!
Nie mogąc dłużej słuchać zniewag padających pod moim adresem ze strony zebranych zauszników PO poprosiłem o głos jeszcze na minutę i powiedziałem, że po tejże minucie sobie wyjdę.
Były minister sprawiedliwości dopuścił mnie do głosu i włączył stoper.
W ciągu czterdziestu sekund wyraziłem zgodę, aby pan Poseł Budka przekazał moją książkę Ministrowi Zbigniewowi Ziobro wraz z moim wnioskiem, aby ścigał wszystkich złodziei, których nazwiska są umieszczone w tej książce.
Wtedy dopadło mnie dwóch osiłków, którzy próbowali mi wykręcić ręce, natomiast poseł Budka zatrzymał stoper i gdy uwolniłem się od napastników, to stwierdził, że mam jeszcze 20 sekund.
Doprecyzowałem wtedy, że chodzi mi o ściganie tych złodziei, których nazwiska są wymienione w cytowanym w mojej książce sprawozdaniu Najwyższej Izby Kontroli oraz protokołach Prokuratury również ukazanych w „Polakach wyklętych z FSM...".


Gdy dobrowolnie wychodziłem już z sali i padły w moją stronę prymitywne wyzwiska ze strony popleczników PO, to krzyknąłem: precz z komuną i precz z Platformą Obywatelską!


Wyszedłem przed zakończeniem imprezy, gdyż doszedłem do wniosku, że te nowe Kluby Obywatelskie wcale obywatelskimi nie są i nie dają możliwości ani aktywności obywatelskiej ani otwartej debaty, gdyż wszelka krytyka dawnych dygnitarzy PO kończy się mieszaniem z błotem każdego przeciwnika Politycznych Oszustów.


Ciekawy tylko jestem kiedy poseł Borys Budka przekaże książkę pt.: „ Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" aktualnemu Prokuratorowi Generalnemu i Ministrowi Sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro?


Rajmund Pollak

2016-09-09 | Dodaj komentarz
Macko
2016-09-19 01:15:18
W Gajówce u Maruchy wpadlo mi w oko pana wystapienie i ksiazka. Robie jej reklame od razu a jek tylko sie da to ja sprawadze do siebie. Ukolny i uszanowania. Maciej L. Raniewicz Chile
Macko
2016-09-19 01:17:03
https://marucha.wordpress.com/2016/09/17/wolne-tematy-80-2016/#comment-615743
Macko
2016-09-19 01:17:04
https://marucha.wordpress.com/2016/09/17/wolne-tematy-80-2016/#comment-615743
Helena
2016-09-20 01:27:08
Przedwczoraj ogladnelam Pana prelekcje (chyba w klubie Ronina) w internecie dzieki zalaczeniu przez pana Macieja.Wstrzasajace jest to wszystko....Czy moglabym prosic o prywatny kontakt np.przez e-mail?Wyrazy szacunku.
Helena
2016-09-20 01:27:08
Przedwczoraj ogladnelam Pana prelekcje (chyba w klubie Ronina) w internecie dzieki zalaczeniu przez pana Macieja.Wstrzasajace jest to wszystko....Czy moglabym prosic o prywatny kontakt np.przez e-mail?Wyrazy szacunku.
Rajmund Pollak
2016-09-20 08:47:11
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w Wydawnictwie EDITIONS SPOTKANIA pod adresem: editionsspotkania@gmail.com lub jastrzebski6@op.pl , Pozdrawiam wszystkich Czytelników

Ciekawe, że gdy dr Rafał Muchacki był posłem na Sejm, a potem Senatorem RP, to Prezydent Krywult miał do niego zaufanie, a gdy ten sam lekarz przestał pełnić najwyższe funkcje w organach ustawodawczych RP, to Prezydent Bielska-Białej nagle stracił do niego zaufanie???

Nie jestem uprawniony, aby oceniać pracę pana dr nauk medycznych Rafała Muchackiego na stanowisku dyrektora Beskidzkiego Centrum Onkologii, jednak jestem zaskoczony faktem, że jak donosi portal http://www.bielsko.biala.pl/:

"Rafał Muchacki, dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii został wczoraj odwołany ze stanowiska. Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Powodem dymisji jest utrata zaufania do dyrektora oraz złe wyniki finansowe placówki."

Pamiętam bowiem jak Prezydent Jacek Krywult wychwalał publicznie zalety intelektualne i organizacyjne doktora Muchackiego gdy dokonywano połączenie dwóch szpitali w Bielsku-Białej.

Pamiętam jak Prezydent Bielska-Białej gorąco witał byłego senatora na przeróżnych uroczystościach i jak ostentacyjnie mu się kłaniał, gdy dr Rafał Muchacki pełnił funkcję Posła na Sejm RP.

Czy wtedy sytuacja finansowa szpitali w Bielsku-Białej była lepsza niż teraz?

Mocno w to wątpię.

Przypomnę, że gdy dr Rafał Muchacki był senatorem, to bardzo krytycznie pisałem o łączeniu funkcji publicznych z funkcjami dyrektorów szpitali.

Czytelnicy łatwo odnajdą w przeglądarce google.pl mój artykuł pt.: " POdbeskidzkie tramPOliny Politycznej medycyny."

Miałem wtedy zdanie odrębne od Prezydenta Bielska-Białej, ale, gdy dr Rafał Muchacki przestał być senatorem i skupił się wyłącznie na prowadzeniu Beskidzkiego Centrum Onkologii, to nie atakowałem go żadnym artykułem ani żadną publiczną wypowiedzią, bo moim zdaniem włożył wiele wysiłku i wiele serca w to, aby Beskidzkie Centrum Onkologii funkcjonowało należycie.

Znowu narażę się Prezydentowi Krywultowi, ale bardzo mnie ciekawi czy fakt, że dr Muchacki przestał być senatorem nie miał wpływu na ....utratę zaufania do tak wychwalanego przez tego samego prezydenta dyrektora Beskidzkiego Centrum Onkologii?

Rajmund Pollak

2016-09-08 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Zaczęło się od hitlerowsko-stalinowskiego sojuszu w sierpniu 1939r, na mocy którego nastąpiła 1 września 1939roku inwazja wojsk niemieckich na Polskę, a zaraz potem agresja Armii Czerwonej Rosji sowieckiej.
W Brześciu nad Bugiem obaj agresorzy przypieczętowali wspólną defiladą IV rozbiór Rzeczypospolitej.

Gigantyczną tragedią Naszego Narodu od 17 września 1939roku jest systematyczne i bezduszne mordowanie Polaków na Kresach oraz systemowe wymazywanie z naszej kultury - Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej!

W czasie II Wojny Światowej od września 1939r aż do czerwca 1941roku zbrodnicze Gestapo hitlerowskie ściśle współpracowało z mordercami radzieckiego NKWD w zakresie ludobójstwa i potwornych prześladowań dokonywanych na bezbronnych Polakach. W obu strefach okupacyjnych zarówno Niemcy jak Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini i Litwini dokonywali czystek etnicznych realizując dalekosiężne plany zagłady wszystkich Polaków.

Hitlerowcy rozpoczęli od mordowania inteligencji polskiej i wywózek na roboty w głąb III Rzeszy, natomiast stalinowcy rozpoczęli od wywózek całych rodzin polskich na Sybir oraz zbrodni ludobójstwa oficerów polskich w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, Miednoje, Ostaszkowie i innych miejscach kaźni.

Zarówno niemieckim nazistom jak sowieckim bolszewikom chodziło o fizyczną likwidację elit Narodu Polskiego. Celem dwóch totalitarnych reżimów Hitlera i Stalina była eksterminacja ludności polskiej i całkowita zagłada naszej inteligencji.

Polacy mieli być sprowadzeni do ograniczonej liczby źle wykształconych niewolników III Rzeszy niemieckiej oraz bezmyślnymi sowieckimi wasalami w imperium ZSRR. Obaj okupanci rabowali mienie polskie i niszczyli naszą kulturę.

W latach 1939-1945 Polacy na Kresach byli najpierw pod okupacją sowiecką, potem pod okupacją niemiecką i wreszcie od 1944 roku ponownie pod okupacją Rosji radzieckiej.

Polska nie podporządkowała się ani hitlerowcom, ani stalinowcom. Wojsko Polskie najdłużej walczyło przeciwko hitleryzmowi bo od 1 września 1939 roku aż do 8maja 1945roku. Polacy najdłużej walczyli z bolszewickim totalitaryzmem, bo od 17.09.1939roku aż do 1993roku, kiedy ostatni żołnierz armii radzieckiej opuścił terytorium Polski.

Dlatego staliśmy się narodem, który utracił w okresie II Wojny Światowej w porównaniu z innymi narodami największy procent ludności, bo aż 20%. Szczególnie dotkliwa zagłada dotknęła polskich elit, bo Niemcy, Ukraińcy i Rosjanie wymordowali ponad 50% naszej inteligencji!

Polska utraciła w wyniku II Wojny Światowej również ponad 30% własnego terytorium, czyli całe Kresy zagrabione przez ZSRR!

Nasi zachodni sojusznicy Anglia i USA zdradzili nas w Teheranie i w Jałcie, oddając Kresy Stalinowi.
Potem nastąpił następny etap systemowej zagłady, polegający na zabijaniu pamięci o Kresach!

Mordowanie polskich patriotów nie zakończyło się wraz z zakończeniem wojny, lecz trwało przez cały okres PRL.
Okres ten był również czasem zakłamywania historii Kresów i systemowym wymazywaniu kultury Kresów ze świadomości Polaków. W oficjalnej propagandzie PRL pojęcie Kresów było zakazane i ostro zwalczane przez cenzurę.

Niewiele zmieniło się w oficjalnej ideologii po 1989roku. Przy okrągłym stole nie było miejsca dla upomnienia się o dziedzictwo historyczne i kulturowe Kresów, natomiast elity okrągło-stołowe wolały popierać nacjonalistów litewskich i ukraińskich, aniżeli ludność polską cudem ocalałą na Kresach.

Jednak sami Kresowiacy wypędzeni z ojczystych stron i ich potomkowie coraz głośniej upominają się dziś o swoje prawa i o prawa Polski do odsłonięcia całej prawdy o historii i kulturze Kresów, które od zawsze były ojczyzną Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Polska rozciągała się kiedyś od morza do morza! Najdalszym, południowym krańcem Rzeczypospolitej Obojga Narodów był czarnomorski port w Oczakowie, założony jeszcze przez Księcia Witolda. Jedna z najbardziej wysuniętych na Południe polskich miejscowości Jahorłyk w Dolinie Dniestru została zatopiona już po wojnie w latach 1951- 1954r podczas budowy elektrowni wodnej w Dubossarach na obecnej Mołdawii.

Przypomnę zatem jaki obszar obejmowały Kresy i kiedy pojawił się ten termin..

Okazuje się, że pojęcie Kresów jest stosunkowo nowe, bo pojawiło się po raz pierwszy dopiero w 1854roku, a zatem w okresie zaborów, w poemacie Wincentego Pola pt.:"Mohort".

„Mohort" , to rapsod rycerski, który był lekturą obowiązkową w szkołach Galicji i bardzo popularną po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918roku.. Od 1944roku poemat Wincentego Pola był lekturą zakazaną w PRL-u, a po 1989roku zapomnianą przez elity okrągłego stołu.
„Mohort" jest poematem niepoprawnym politycznie w dobie obowiązywania Traktatu z Lizbony, bo stanowił przykład wdrożenia w świadomość narodową dawnych tradycji rycersko-szlacheckich, stworzonych przez literata wyobrażeń o Kresach.

Zatem docenienie Kresów nastąpiło dopiero w okresie utraty niepodległości w okresie rozbiorów I Rzeczpospolitej przez Rosję, Prusy i Austrię.

Ciąg dalszy nastąpi.

Rajmund Pollak

2016-09-01 | Dodaj komentarz
Polak
2016-09-05 08:02:17
Na cale szczescie ciebie do elit na pewno zaliczyc nie mozna.
Macko
2016-09-19 01:20:20
Polak - Pana Raymunda nie zaliczy sie do "yelyty" liberalnych neokonów, ale do polskiej Elity jak najbardziej. Na czym opiera Pan swoja opinie?

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 532971
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Niepodległość Polski i Województwo Bielskie - oto jest zadanie ! , blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała